Kominki bezpieczne - izolacja z wełny mineralnej    Obserwuj Kominki.francuskie.Com na naszym fanpage na Facebooku

 
  • Kominki wracają do łaski w polskich domach. Coraz cieplejsze zimy, lepsze materiały izolacyjne i płynąca z Zachodu moda skłaniają Polaków do budowania kominków. W sarmackiej Polsce nie było dworu,czy pałacu bez kominków. Teraz pełnią one bardziej funkcje dekoracyjne, tworzą przytulny nastrój, ale nie można lekceważyć faktu, że mogą stanowić również wydajne, ekonomicze i ekologiczne źródło ciepła. Od kilku lat, w wielu polskich domach, domownicy gromadzą się przy kominku. Ci, którzy budują dom, najczęściej decydują się na kominek z tradycyjnym paleniskiem lub gotowym wkładem. Efektywne działanie kominka zapewnia zgodna ze sztuką instalacja i właściwa izolacja. Kominki, poza funkcją typowo ozdobną, pełnią rolę pomocniczego, a czasami nawet głównego źródła ogrzewania. Wraz ze zmianą funkcji kominka zmienia się także jego budowa.

  • Wymagania ekonomii, ergonomii i bezpieczeństwa użytkownika kominka skłaniają producentów do wprowadzania na rynek kominków z wymuszonym obiegiem powietrza - bezpiecznych i wydajniejszych energetycznie. Zastępują one starsze modele z grawitacyjnym obiegiem schemat kominka powietrza, pobierające powietrze do spalania i ogrzewania z pomieszczenia. Niewątpliwie każdy kominek powinien być bezpieczny dla jego użytkowników, dlatego należy go montować przy ścianach i na podłodze wykonanej z materiałów niepalnych. Dodatkowej izolacji wymaga również wnętrze kominka, tj. tylna ściana, czopuch i obudowa. Niepalna izolacja z wełny mineralnej chroni te elementy przed nadmiernym nagrzaniem (zwiększając bezpieczeństwo pożarowe), redukuje wstrząsy cieplne, zmniejsza straty ciepła i wpływa na podwyższenie wydajności kominka.


  • Kominek to źródło wysokich temperatur. Narażony jest zatem na duże obciążenie termiczne. Szczególnie narażone jest wnętrze ścianki okapu nad i za paleniskiem oraz przyłącze paleniska, dlatego należy zastanowić się nad jakością używanych do budowy kominka materiałów. Z myślą o kominkach i ich użytkownikach polscy producenci materiałów izolacyjnych produkowanych z wełny mineralnej dostarczają na rynek produkty do izolacji kominków - najczęsciej w postaci płyt. Są to materiały będące połączeniem wełny mineralnej i warstwy folii aluminiowej. Wełna sklejona jest z aluminium specjalnym klejem
    wysokotemperaturowym. Przy montażu izolacji w kominku wykorzystuje się zasadę odbijania promieni cieplnych od folii aluminiowej - płyty izolacyjne montuje się folią do źródła ciepła. Zastosowanie płyt z wełny mineralnej do izolacji kominka pozwala na utrzymanie temperatury poniżej 50oC po stronie zewnętrznej komory paleniskowej i wyciągu. 







  • Wieloletnie doświadczenie w krajach zachodnich (wełna mineralna używana jest do izolacji od 60 lat) wskazuje, że jest to bardzo dobry materiał izolacyjny do wykonywania obudów kominków. Warto również wiedzieć, że wełna mineralna to materiał ekologiczny i bezpieczny, zarówno podczas produkcji, instalacji jak i długoletniego użytkowania. Nie ma mowy o niebezpiecznym pyleniu i zagrożeniu dla zdrowia. Wręcz przeciwnie - wełna mineralna, dzięki swoim unikalnym właściwościom gwarantuje bezpieczne użytkowanie w domach mieszkalnych takich urządzeń jak np. kominki. Takie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podstawę decyzji 19 światowej sławy ekspertów stanowiły wyniki szeroko zakrojonych badań, w tym również na ludziach pracujących przez wiele lat z wełną mineralną. Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy ich stanem zdrowia a pracą z tym materiałem. Należy jednak pamiętać że wełna mineralna to nie wata szklana! Ta ostatnia nie stosowana niekiedy w przemyśle nie jest już takim idealnym materiałem do zastosowań kominkowych a kruszące się igiełki waty szklanej są co najmniej czynnikiem drażniącym. welna kominkowa - do +750 oC










  • Z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe montażem kominka powinni zająć się fachowcy mający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Nawet niewielki błąd w instalacji, przy tak wysokich temperaturach jakie panują w kominku, może doprowadzić do utraty mienia lub zdrowia jego użytkowników. Jeżeli nałożą się na to jeszcze oszczędności w materiałach koszty eksploatacji kominka mogą przekroczyć nasze oczekiwania.


  • Materiał używany do izolacji kominka powinien mieć Aprobatę Techniczną. Zdecydowanie nie należy stosować zwykłej budowlanej wełny ociepleniowej - gdyż w wyższych temperaturach najzwyczajniej się ona wykrusza. Należy także zwrócić uwagę na to, czy płyty kominkowe z wełny mineralnej mają badania świadczące o tym, że w wysokich temperaturach nie wydzielają dymów, tlenku i dwutlenku węgla. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie ciągłości połączeń płyt kominkowych (taki efekt można uzyskać stosując systemowe, samoprzylepne aluminiowe taśmy wysokotemperaturowe). Ścisłe połączenie płyt kominkowych i wzmocnienie ich na połączeniach aluminiową taśmą samoprzylepną pomoże nam uniknąć nieprawidłowych mostków cieplnych i wydmuchiwanie wełny mineralnej przez cyrkulujące wewnątrz komory cieplnej powietrze.  Dzięki temu też pyłki wełny mineralnej nie będą rozprowadzne po pomieszczeniach

 

Nauka idzie do przodu...

Od dłuższego już czasu modne i praktyczne staje się wykorzystywanie w trakcie tworzenia kominków także innych materiałów izolacyjnych. Jednym z nich są płyty krzemiano-wapienne wraz z całą paletą specjalistycznych materiałów uzupełniających.
W naszej firmie oferujemy  płyty SILCA o paru grubościach , kleje SICADUR, siatki podtynkowe do stosowania w podwyższonych temperaturach SILCATEX oraz impregnat do płyt SILCACON. Szeroką paletę zalet także należy opisać w większym opracowaniu, ale to już temat na kolejny artykuł.

 


przeczytaj więc ARTYKUŁ O IZOLACJACH KOMINKOWYCH Z PŁYT SILCA




Kontakt z nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 18:00, w sobotę od 11:00 do 14:00 .

Telefon:+48 696727001

Napisz do nas e-mail

Producenci