W trakcie sezonu grzewczego w kominku zazwyczaj spalamy sporo drewna. Największą efektywność spalania uzyskuje się jednak wtedy, gdy proces spalania przechodzi przez kilka faz. Należą do nich: rozpalanie, palenie właściwe oraz wyżarzanie. Zastanawiając się, jak palić w kominku, warto mieć w pobliżu przygotowane drewno kominkowe różnej grubości. Co więcej, drewno powinno być wolne od niebezpiecznych substancji smolistych. Warto zrezygnować z drewna gatunków iglastych na rzecz drewna z drzew liściastych. Dobrze jest zadbać też o to, by opał kominkowy był pozbawiony wilgoci.
Nie bez znaczenia jest też doświadczenie w użytkowaniu danego urządzenia grzewczego. Czy to konwencjonalny piecyk, kominek czy też kominek z płaszczem wodnym każdy ma swoje cech a niekiedy i lekkie fochy :)
Nie zrażaj się więc gdy na początku rozpalanie idzie ci długo, albo nie potrafisz zawsze na oko wyregulować intensywność spalania tak aby nie było zbyt gorąco. Wiedza, wiedzą ale doświadczenie musisz zdobyć osobiście.
Niekiedy pojawia się pytanie czy nie dało by sie "lekko" naciągnąć funkcjonalności kominka i popalać w nim na przykład węglem kamiennym. Przecież w piecu kaflowym babci zawsze był spalany węgiel i wszystko było w porządku. Otórz tak - bywają wkłady kominkowe i piecyki, które są przewidziane do eksploatacji z użyciem węgla kamiennego ale jest to też wyraźnie wyszczególnione w instrukcji. Trzeba pamiętac że węgiel kamienny posiada dużo wyższą kaloryczność i palenie nim może doprowadzić do uszkodzenia paleniska, co wiąże się ze sporymi kosztami serwisowymi. Nie bez znaczenia jest też ilość toksycznych zanieczyszczeń powietrza, które zatruwają najbliższe otoczenie. Palenie węglem kamienym stosowane jest już właściwie jedynie w piecach kaflowych starej konstrukcji jak i w nowoczesnych kotłach grzewczych o wysokiej temperaturze spalania i sprawności spalania rzędu 90%. Jednak kotły to nie kominki więc węgiel pozostawmy dla nich i... ...i elektrowni.
Jeśli chodzi o węgiel to większość producentów wkładów kominkowych i piecyków wolnostojących dopuszcza uzupełniające stosowanie brkietów węgla brunatnego, które ma niższą kaloryczność spalania niż kamienny i stwarza równeiż mniejszą uciążliwość środowiskową. Stosowanie takich brykietów może być celowe gdy nie dysponujemy już (np. pod koniec sezonu grzewczego) wystarczającą ilością suchego drewna.
Drewno opałowe jest paliwem odnawialnym i zdecydowanie ekologicznym. Spalając drewno w kominku z zamkniętą komorą spalania (we wkładzie kominkowym lub piecyku) uzyskujemy sprawność rzędu 70-75%, a przy nowoczesnych rowiązaniach konstrukcyjnych kominka nawet ponad 80%. Spaliny z paleniska opalanego tym paliwem nie emitują dużej ilości szkodliwych substancji, dym ulega naturalnej biodegradacji a popiół idealnie nadaje się do wykorzystania jako doskonały nawóz w przydomowym ogródku. Dla bilansu ekonomicznego w ogrzewaniu kominkowym ważne jest jednak jakim drewnem palimy.
Jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach i tak też jest i w tym przypadku. Pierwszą i podstatwową cechą braną pod uwagę przy ocenianiu wartości drewna opałowego jest jego kaloryczność. Różne gatunki drzew posiadają różną, gęstość, zawartość palnej celulozy i ligniny - będących głównymi , palnymi składnikami drewna, pozostawiają po spaleniu różną ilość popiołu. Wypadkową tych cech braną najbardziej pod uwagę przy stosowaniu do palenia jest kalorycznośc drewna - czyli w dużym skócie zdolność do wyprodukowania ilości ciepła z jednostki masy.
Ważna cecha to rodzaj drewna - drewno drzew liściastych jest odpowiednie, drewno iglaste jest zalecane do stosowania tylko na etapie rozpalania w kominku. Drzewa iglaste posiadają duże ilości żywic i substancji smolistych, które w trakcie spalania w kominku nie ulegają całkowitemu spalaniu. Stosowanie drewna żywicznego prowadzi zwykle do "zarastania" komina, szybkiego brudzenia się szyb kominkowych sadzą, a w dłuższej perspektywie do pogorszenia sprawności spalania. Zarośnięty komin może ulec zapaleniu a to już jest bardzo niebezpieczna sytuacja i trudna do opanowania nawet przez profesjonalną straż pożarną.
Jakie drewno jest najlepsze? Twarde, suche (10-25% wilgotności), w miare możliwości w dużych kawałkach drewno liściaste. Przed zaopatrzeniem się w drewno dobrze zapoznać się z niżej zamieszczoną tabelą. Warto pamiętac tez o tym że wilgotność drewna ma bardzo duży wpływ na to jaki mamy z niego realny pożytek. Czym twardsze i grubsze drewno tym powinno byc dłużej sezonowane, nie ma co marzyć o dobrym drewnie bukowym czy dębowym stosowanym jesienią , jeśli zostało ono wywieziono z lasu raptem pare miesięcy wcześniej. Drewno świeżo ścięte posiada podan 50% zawartości wody i tylko połowę swojej nominalnej kaloryczności. Drewno twarde w dużych kawałkach dobrze jest sezonowac około 2 lat aby uzyskać na prawdę dobre parametry spalania. Czym bardziej drewno jest rozdrobnione tym szybciej schnie. Sezonowanie drewna najlepiej przeprowadzać układając je na przemiennie w przewiewnych pryzmach. Ważne aby drewno nie podmakało od podłoża, deszcz , słońce i wiatr załatwią resztę za nas.
WARTOŚĆ OPAŁOWA SUCHEGO DREWNA
Gatunek drewna | kWh/m3 | kW/kg |
grab | 2200 | 4,3 |
dąb, buk czerwony,jesion | 2100 | 4,2 |
brzoza | 1900 | 4,3 |
wiąz, klon | 1900 | 4,1 |
olcha | 1500 | 4,1 |
wierzba | 1400 | 4,1 |
topola | 1400 | 4,2 |
W dużym skrócie - spalanie śmieci w kominkach jest zabronione. O ile nie wszystkie przepisy prawa nam konsumentom wychodzą na zdrowie to ten wyjątkowo tak. W trosce o zdrowie swoje , swoich dzieci , sąsiadów i następnych pokoleń ważne aby ten przepis potraktować poważnie. Spalanie w stosunkowo niskiej temperaturze jaka panuje w palenisku kominka śmieci typu butelki PET, lakierowane drewno, odpadki gospodarcze, czy przysłowiowe pampersy, prowadzi do wydzialania do środowiska setek bardzo toksycznych substancji. Często są to substancje kancerogenne - powodujące chroby nowotworowe, metale ciężkie czy silne alergeny. Najgorsze jest to, że oddziaływują one na otoczenie także długo po tym jak zostały "rozsiane" przez praktycznego spalacza odpadków.
Zachęcamy do świadomego korzystania z przyjemności i korzyści jakie niewątpliwie daje palenie w kominku z jednoczesnym poszanowaniem naszej wspólnej przyrody.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 18:00, w sobotę od 11:00 do 14:00 .
Telefon:+48 696727001
Napisz do nas e-mail
Bądź na bieżąco